
Styl vintage
Umiejętność łączenia starych rzeczy z nowymi jest intuicyjna i nie ma jasno określonych zasad, dlatego vintage jest stylem odpowiednim dla osób, które lubią bawić się modą, eksperymentować, a szczególnie poszukiwać, bo tu nie chodzi o gotowe rozwiązania, ale o umiejętność interpretacji mody.
W tej chwili ten styl nosimy na dwa sposoby. Jeden to faktyczne czerpanie z mody dawnych dekad mody, ale by było to prawdziwe „vintage”, to ubranie musi mieć więcej niż 25 lat, a sam termin pochodzi z terminologii winiarskiej. Natomiast drugi sposób noszenia się to „modern vintage” i z nim mamy do czynienia najczęściej. Charakteryzuje się łączeniem przeciwieństw. Mogą to być ubrania stylizowane na epokę lub dekadę mody okraszone nowoczesną biżuterią albo na przykład retro okulary z ubraniami z popularnej sieciówki, będącymi w trendach, być może ze wzorem inspirowanym przeszłością.
Plusem każdej stylizacji w stylu vintage jest to, że zawsze wygląda się oryginalnie i ten osobisty styl jest w jakiś sposób unikatowy, a przez to nie do podrobienia. Każdy człowiek zestawia starsze ubrania na swoją modłę i nadaje im przez to drugie, a nawet trzecie życie. Ubrania modern vintage są stylizowane na dawniejsze lata, a prawdziwe vintage dość często przerabiane są przez krawca nawet na inne fasony niż pierwotnie, np. z żakietu możemy zrobić kamizelkę.
Charakterystyczne detale i fasony:
- Koronka
- Haft
- Żakard, aksamit, jedwab – szlachetne materiały
- Wzornictwo i fasony dawnych dekad mody
- Kołnierze
- Wyraziste okulary
- Kardigan
- Torebka kuferek
- Gorset